تبلیغات
علوم تجربی دوره راهنمایی oloom - ساخت تلسکوپ

علوم تجربی دوره راهنمایی oloom
 منتظر نظرهای سازنده ی شما هستیم
 
نوشته شده در تاریخ سه شنبه 16 آذر 1389 توسط م. عبدالهی

اول وسایل مورد نیاز كه باید از مغازه ابزار فروشی(لوازم ساختمانی) و عینك سازیها و لوازم التحریر و...  تهیه كنید:

1 - عدسی شیئی با شماره +1 (این یعنی فاصله كانونی 1 متر باشد. قطر عدسی باید 65 میلیمتر باشد.) 

2- عدسی چشمی (كوچترین ذره بینی كه مغازه ها دارند قطرش باید 4 سانتی متر باشد و فاصله كانونی 10 سانتی متر. باید كمی دنبال این داخل چند تا مغازه بگردید. به عكس نگاه كنید متوجه می شوید كه چی باید بخرید. البته اگر عدسی كوچكتر با فاصله كانونی كمتر پیدا كردید بزرگنمایی بیشتر می شود و نور متمركزتری به چشم می رسد كه خیلی بهتر است.)

3- لوله پولیكا به طول 140 سانتی متر و قطر 63 یا 65 میلیمتر. بسیار مهم: مطمئن شوید كه لوله صاف است و خمیدگی در طول آن وجود ندارد.(به اندازه قطر عدسی شیئی. 1تا2 میلیمتر كمتر )

4- تبدیلی كه داخل لوله ای كه خریدید قرار بگیرد. (به عكس نگاه كنید)

5- زانویی كه روی  لوله ای كه خریدید قرار بگیرد. (به عكس نگاه كنید)

6- لوله پولیكا به قطر 4 سانتی متر و طول 8 سانتی متر (لوله ای كه داخل طرف كوچكتر تبدیل قرار بگیرد.)

7- مقوای سیاه كدر با  طول 60 سانتی متر و عرض حداقل 30 سانتی متر (عرض خیلی مهم نیست)

8- چسب نواری و چسب برق و چسب قطره ای و....

 

توجه: من بر اساس این عدسی هایی که گفتم بخرید كار كردم و شما اگر عدسی بهتری تهیه كردید با توجه به نكته بسیار بسیار مهمی كه اول كار گفتم(هر 2.5 سانتی متر قطر شیئی حدود 10 برابر بزرگنمایی) فاصله ها و اندازه ها و .... را خودتون تنظیم كنید ولی نحوه كار یكی است.

 اجزا تلسكوپ

آغاز كار :

اول به یك عینك سازی مراجعه كنید و یك عدسی سالم (برش نخورده) با شماره +1 (مثبت یك) بخرید.  یعنی فاصله كانونی عدسی 100 سانتی متر. اگر عدسی با فاصله كمتر خواستید باید شماره را عوض كنید مثلا عدسی شماره +3 فاصله كانونی 30 سانتی متر دارد. برای بدست آوردن فاصله كانونی باید عدسی را جلو یك منبع نور با فاصله ی خیلی زیاد یعنی در بی نهایت برای عدسی (خورشید بهترین منبع نور) قرار دهید بعد عدسی را باید بالا و پایین كنید تا تصویری كه طرف دیگر عدسی تشكیل می شود واضح و دقیقا شبیه منبع نور شود حال فاصله عدسی تا تصویر منبع نور می شود فاصله كانونی.

از لوازم التحریر ذره بینی كه داخل عكس می بینید را تهیه كنید و عدسی آن را بیرون بیاورید.

زانویی كه تهیه كردید یك طرف ضخامت بیشتری دارد كه لوله اصلی تلسكوپ داخل آن باید قرار بگیرد. از همین طرف حدود 2 سانتی متر قبل از خمیدگی زانو را با اره آهنبر ببرید طوری كه قطعه بریده شده به راحتی روی لوله پولیكای اصلی تلسكوپ حركت كند.

با چسب عدسی شیئی را به طرف صاف زانوی بریده شده بچسبانید. دقت كنید كه دقیقا عدسی وسط قرار گیرد.

با چسب عدسی چشمیی كه از ذره بین جدا كرده اید را به لوله ی پولیكای 8 سانتی متری بچسبانید. دقت كنید كه دو طرف لوله باید صاف باشد . اگر عدسی كج به لوله بچسبد با عدسی شیئی هم محور نشده و كانون ها روی هم قرار نمی گیرد. این لوله را داخل تبدیل قرار دهید به طوری كه عدسی چشمی به داخل تبدیل برود.(به اولین عكس نگاه كنید)

احتمالا لوله كوچك داخل تبدیل كمی تكان می خورد. با چسب برق یك دور، دور لوله بپیچید تا لوله داخل تبدیل محكم شود.

60 سانتی متر از لوله پولیكای 140 سانتی متری را ببرید. توجه : در هنگام خرید لوله دقت كنید كه لوله نرم تر را بخرید چون دو نوع لوله با همان قطر و جود دارد كه  یكی محكم بوده و سنگین است و نمی توان در آن شیار ایجاد كرد. (بسیار مهم: دقت كنید كه صاف بریده شود. اگر صاف نبرید هم محور كردن عدسی ها سخت می شود.) لوله  60 سانتی متری را از بالا به پایین به خط راست ببرید (یك شیار در آن ایجاد كنید). این كار برای این است كه لوله ی 60 سانتی متری روی لوله ی اول سوار شود و بتوان آن را به جلو و عقب حركت داد.حالا لوله سالم را داخل لوله 60 سانتی متری (كه شیار دارد و می توان آن را كمی باز كرد) قرار دهید. وقتی دو لوله كاملا روی هم قرار گرفتند مقوای مشكی را دور آن ها بپیچید و وحكم چسب بزنید. حالا شما لوله ای دارید كه می توان طول آن را تنظیم كرد. باید به سختی روی هم حركت كنند چون بعد از تنظیم كردن دیگر نباید حركت كند.(بدنه اصلی تلسكوپ به تصویر نگاه كنید البته تصویر بدون مقوا است و همان طور كه می بینید شیار باز است كه باعث ورود نور شده و تصویر را كمی مات می كند. پس حتما باید روی شیار ایجاد شده را بگیرید)

اندازه لوله اصلی تلسكوپ را تغییر دهید تا 110 سانتی متر شود بعد تبدیل را داخل لوله اصلی تلسكوپ قرار دهید از طرفی كه مقوا پیچیده اید و عدسی شیئی را هم كه در طرف دیگر لوله قرار دهید.

اگر با كاغذ یك لوله بسازید و جلو عدسی شیئی قرار دهید تا فقط نور مستقیم وارد تلسكوپ شود تصویر بهتری را خواهید دید.

 تلسكوپ

 تلسكوپ شما آماده استفاده می باشد. دیدید كه بسیار راحت بود و فقط دقت و حوصله لازم داشت

منبع:http://maketelescope.blogfa.com/

.: Weblog Themes By Pichak :.


تمامی حقوق این وبلاگ محفوظ است | طراحی : پیچک